Maďarsko – 5 zaujímavých miest, ktoré musíte vidieť

25.05.2023

Maďarsko je ideálnou dovolenkovou destináciou, ktorá v sebe kombinuje dostupnú vzdialenosť a veľa možností. Ponúka nesmierne množstvo zaujímavých kultúrnych, cestovateľských, zábavných a historických miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.


Miesta v Maďarsku, ktoré musíte navštíviť

Musíme úprimne povedať, že málokomu napadne Maďarsko ako voľba číslo 1 vtedy, keď si plánuje dovolenku. Veľakrát mierime za exotickejšími destináciami. Takéto zmýšľanie nás však v konečnom dôsledku môže zaslepiť, pretože aj také krajiny, akou je Maďarsko, ponúkajú obrovské množstvo zaujímavých miest, ktoré musí každý milovník cestovania navštíviť.

A aby sme vám plánovanie vašej dovolenky v Maďarsku uľahčili, vybrali sme za vás 5 miest, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

Budapešť nesmiete vynechať

Maďarsko? Budapešť!

Budapešť je dnes už kozmopolitným mestom, v ktorom žijú vedľa seba rozdielne národnosti a kultúry. Aj preto ponúka Budapešť to najlepšie z každého sveta.

Ak milujete históriu, navštívte baziliku sv. Štefana, ktorá je najväčším chrámom Budapešti a ktorú spoznáte už na prvý pohľad. Nachádza sa neďaleko parlamentu, ktorý je dychberúcou budovou a oplatí sa ho vidieť. Poriadny nádych histórie zažijete aj na Budínskom hrade. Jeho súčasťou je aj Rybárska bašta – unikátne architektonické dielo patriace k najznámejším pamiatkam Budapešti.

Pre trochu uvoľnenia navštívte úžasnú ZOO Budapešť, v ktorej nájdete faunu zo 7 kontinentov, vrátane goríl, hrochov, nosorožcov či ľadových medveďov. Milovníci zvierat určite zablúdia aj do známeho Tropicaria, kde sa dostanete k podmorskému svetu na dotyk blízko.

Prirátajte k tomu množstvo svetoznámych obchodov, nekonečné mosty cez Dunaj a úžasné jedlo a viete, že na Budapešť vám nebude stačiť ani týždeň. 

Sziget Festival je nezabudnuteľným zážitkom

V Budapešti sa každoročne uskutočňuje aj jeden z najväčších festivalov v Európe – Sziget. Koná sa na jednom z ostrovov v strede Dunaja a trvá 7 dní, počas ktorých sa na stagei vystrieda zástup najznámejších umelcov svetovej hudby.

Komunita úžasných ľudí, nikdy nekončiaca párty, noví známi a atmosféra, ktorú nikde inde nezažijete.


Balaton už dávno nie je dovolenkou minulosti

Balaton si mnohí spájame s dovolenkovou destináciou našich rodičov, no už dávno to tak nie je. Toto najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe vám poskytne nekonečné hodiny zábavy, a to nielen na vode, ale aj mimo nej.

Vodné športy, člnkovanie, plávanie alebo iba oddych na nafukovačke, večerné párty na pobreží či grilovanie s najbližšími – to všetko môžete zažiť na Balatone. A aby toho nebolo málo, každoročný festival Balaton Sound láka fanúšikov elektronickej hudby z celého sveta.

Národný park Hortobágy pre milovníkov prírody

Ak po oslavách a festivaloch potrebujete trochu ticha, navštívte Národný park Hortobágy, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nekonečne rozsiahle trávnaté plochy, pokoj, čerstvý vzduch a fauna a flóra, ktoré vás dobijú energiou.

V parku Hortobágy žije veľa ohrozených druhov, z ktorých sú väčšina vtákmi. Naraziť môžete aj na pastierov v tradičných odevoch pasúcich svoje stáda dobytka. Ak teda milujete prírodu, toto miesto by ste určite nemali počas návštevy Maďarska vynechať. 

Pannonhalmské arciopátstvo nie je nudným historickým výletom

A na záver sme sa rozhodli pre Pannonhalmské arciopátstvo, ktoré môže na prvé počutie znieť nudne, no vôbec to tak nie je.

Pannonhalmské arciopátsvo je takisto súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ide o jednu z najstarších historických pamiatok našich južných susedov. Počas jediného dňa môžete preskúmať baziliku, kláštor, unikátnu knižnicu, v ktorej je uložených skoro 400 000 kníh a najrôznejšie prvky barokovej architektúry.

Pannonhalmský archív benediktínskeho arciopátstva obsahuje jednu z najbohatších a najcennejších zbierok dokumentov z prvých storočí uhorskej štátnosti, vrátane prvých známych písomných textov  obsahujúcich maďarské slová a frázy.

Okolie opátstva je rajom pre dušu. Levanduľové polia, vinica, príroda. Pannonhalmu musíte jednoznačne vidieť.