Spoznajte Dánsko, vyspelú krajinu s bohatou históriou

18.07.2023

Krásna architektúra, šťastní ľudia, námorníctvo a zaujímavé historické pamiatky. Aj týmito slovami sa dá opísať najstaršia monarchia Európy, Dánsko. Chcete sa dozvedieť, čím je zaujímavý dánsky jazyk, aké miesta sa tu oplatí navštíviť a prečo tu na mladých ľudí sypú škoricu? Prečítajte si náš článok a objavte všetky odpovede a mnoho ďalších zaujímavostí.

Základné informácie o Dánsku

Dánsko je najmenšia škandinávska krajina obklopená Baltským a Severným morom. Vládnym systémom je demokratická konštitučná monarchia, pričom hlavou štátu je kráľovná. Dánsko je členom EÚ, no platí sa tu dánskou korunou (DKK). Krajina je vyspelá a kartou tu zaplatíte úplne všade, no ak sa ju chystáte navštíviť, majte pri sebe aspoň malú hotovosť v miestnej mene.

Dánsko sa môže pochváliť moderným trhovým hospodárstvom a funkčným sociálnym systémom. Väčšina obyvateľov patrí k strednej vrstve a má prístup ku kvalitnému vzdelaniu, sociálnym službám a zdravotnej starostlivosti. Aj to je možno jedným z dôvodov, prečo patria Dáni k najšťastnejším národom na svete.

Dánsky jazyk

Ak patríte k nadšencom cudzích jazykov a učili ste sa ich viacero, pravdepodobne budete súhlasiť, že dánsky jazyk je pre nás jeden z najťažších. Väčšine Slovákov robí problém práve výslovnosť, ktorej typickým znakom je tzv. ráz. Tento zvuk vzniká tak, že hlasivky na krátku dobu stiahnete a vzápätí uvoľníte.

Dánčina je úradným jazykom v Dánsku, Grónsku a na Faerských ostrovoch. Na celom svete ňou rozpráva približne 6 miliónov ľudí. Zaujímavosťou je, že Dáni nepoužívajú slovo "prosím" a dánsky jazyk má až deväť samohlások: a, e, i, o, u, y, æ, ø, å.

Zem vikingov

Jedno z najznámejších období dánskej histórie bolo obdobie Vikingov, ktoré sa začalo okolo roku 793 n. l. Vikingovia podnikali mnoho ciest a boli zručnými námorníkmi. Vďaka tomu sa dostali až do Grónska a Severnej Ameriky. Okrem plienenia a krádeží sa zaoberali aj obchodom s kožušinami, šperkami a drahými kovmi. Toto obdobie trvalo približne 250 rokov, kým ho postupne nenahradila éra kresťanstva.

Zaujímavosti o Dánsku

Ak by sme mali vymenovať všetky zaujímavosti, ktoré sa spájajú s touto jedinečnou krajinou, zoznam by bol skutočne dlhý. Preto sme vybrali iba niekoľko z nich.

Dánsko je druhou najšťastnejšou krajinou na svete

Škandinávske krajiny sa už niekoľko rokov umiestňujú v prieskumoch zameraných na meranie šťastia obyvateľov na prvých priečkach. Dánsko je momentálne druhé v poradí a predbehlo ho iba Fínsko. Ak ste už niekedy tieto krajiny navštívili, určite ste si všimli, že ľudia sú tu pokojní, zhovorčiví a usmievaví.

Dánsko je liberálny raj

Škandinávia je považovaná za najliberálnejší región na svete. Dáni sa neboja povedať svoj názor a v diskusiách sú otvorení a tolerantní voči názorom ostatných.

Najvyšší vrch Dánska má iba 170,87 m

Pravdepodobne nespoznáte Dána, ktorý by nevlastnil bicykel. V hlavnom meste Kodani ich nájdete na každom kroku. Pravdepodobne je to tým, že sa v krajine nenachádzajú takmer žiadne kopce, takže bicyklovanie je tu skutočne jednoduché. Najvyššia hora je vysoká iba približne 170 metrov.

Jedna z najorganizovanejších krajín

Aj keď sú Dáni veľmi slobodní, poctivo rešpektujú všetky pravidlá. Krajina je skvele zorganizovaná, čo si môžete všimnúť najmä v doprave. Dáni napríklad nikdy neprejdú cez prechod na červenú, aj keď je cesta úplne prázdna.

Ak je niekto slobodný vo veku 25 rokov, posypú ho škoricou

Ide o jedinečný zvyk, s ktorým sa pravdepodobne v inej krajine nestretnete. Keď Dáni oslavujú 25 rokov a sú stále slobodní, kamaráti ich posypú práškovou škoricou.

Na oslave narodenín nesmie chýbať vlajka Dánska

Keď Dáni oslavujú narodeniny, súčasťou výzdoby sú vždy vlajky. Môžete si to všimnúť napríklad v reštaurácii, keď príde rodina na narodeninovú večeru alebo obed.

Čo vidieť v Dánsku?

V Dánsku sa nachádza niekoľko významných pamiatok, autentických miest a nádherných pláží. Ak tu plánujete stráviť dlhší čas, odporúčame vám navštíviť niektorý z menších ostrovov, napríklad Ærø alebo Femø.

Kodaň, mesto veží

Hlavné mesto Kodaň ponúka množstvo atrakcií a krásnych pamiatok. Ak ho navštívite v lete, vezmite si so sebou aj plavky. Mesto totiž obklopuje čisté Baltické more a nachádza sa tu veľa miest so skvelým prístupom do vody. V Kodani a v podstate aj v celom Dánsku sa dostanete všade na bicykli. Treba si však dávať pozor, pretože cesty sú tu plné rýchlych cyklistov a ak nie ste na takúto premávku zvyknutí, radšej si dajte prilbu. Medzi najzaujímavejšie miesta a pamiatky Kodane patrí:

  • socha malej morskej víly,
  • zábavný park Tivoli,
  • kráľovské záhrady Rosenborg,
  • slobodné mesto Christiania,
  • obranná pevnosť Kastellet,
  • prístav Nyhavn.

Hrad Kronborg v Helsingør

Nádherný hrad Kronborg na severe Dánska je známy tým, že ide o dejisko slávneho Shakespearovho diela Hamlet. Táto impozantná stavba z roku 1640 je zapísaná v zozname UNESCO. V Helsingøre sa okrem hradu nachádzajú aj krásne pláže, útulné uličky so starými budovami a malé námestie vyžarujúce pokojnú atmosféru.

Múzeum Hansa Christiana Andersena v Odense

Jednou z mnohých vecí, na ktoré sú Dáni hrdí, sú rozprávky a príbehy Hansa Christiana Andersena. Preklady jeho kníh sú dostupné až v 120 jazykoch a jeho rozprávky poznajú deti po celom svete. Odense je rodiskom tohto známeho spisovateľa, a preto sa tu nachádza aj múzeum venované jeho životu a dielu.