• Jazykové okienko

Anglická fráza – Ballpark figure

Otago
15.02.2024
  < 1 min
Otago - Anglická fráza - Ballpark figure (B)

S priateľmi pripravujete narodeninovú oslavu ako prekvapenie. Potrebujete odhad výdavkov, ale ešte ste nedostali informácie o všetkých cenách. Snažíte sa, aby sa situácia nevymkla z rúk, a preto sa dohodnete na rozpočte „in the ballpark“. Toto „ihriskové číslo“ (ballpark figure) potom používate ako referenciu pri výbere miesta, výzdoby, občerstvenia a pod.

Výraz „ballpark figure“ pochádza z polovice 20. storočia z USA a je to bejzbalový termín. Slovo „ballpark“ znamená bejzbalové ihrisko, slovo „figure“ jednoducho označuje číslo.

Pôvodne sa tento výraz používal na hrubý odhad návštevnosti bejbalových zápasov počas ktorých sa komentátori snažili odhadnúť ich návštevnosť. Tento odhad sa začal označovať ako „ballpark figure“.

Po čase sa však rozšíril aj do ostatných oblastí života. Používa sa na vyjadrenie odhadovaného množstva tam, kde presný počet nie je dôležitý.

Príklady použitia anglickej frázy ballpark figure:

Can you give me a ballpark figure for how much the renovations will cost?
Rečník žiada o odhad nákladov na prerábku.

The salesman provided a ballpark figure for the monthly expenses of owning the car.
Pri kúpe auta predajca podáva informáciu o odhadovaných mesačných nákladoch na auto.

I don’t need exact measurements; just give me a ballpark figure of how many people attended the event.
Rečník sa pokúša dopracovať k informácii, orientačne koľko ľudí sa zúčastnilo podujatia.

The accountant gave us a ballpark figure for the company’s annual profits.
Účtovník uviedol odhadovanú výšku ročného výnosu spoločnosti.

Let’s start with a ballpark figure and then refine the details later.
Rečník navrhuje, aby sa najprv začalo s odhadom a detaily sa dohodnú neskôr.

Dlhodobá spolupráca

Hľadáte riešenie na mieru alebo organizujete tender? Kontaktujte nás.

Kontaktné informácie
  • +421 2 2102 6130
  • [javascript protected email address]

Cenová ponuka

Do 30 minút zistíte cenu a termín dodania jednoduchšej požiadavky.

         
Čo hovoria naši klienti?

S tímom spoločnosti Otago spolupracujeme od roku 2014 v oblasti prekladov európskych patentov a patentových prihlášok z oblastí farmácie, chémie, strojárenstva a elektrotechniky z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského a českého jazyka.

Oceňujeme najmä profesionálnu a rýchlu komunikáciu, spoľahlivé plnenie dohodnutých termínov dodania prekladov a vysokú mieru presnosti a kvality dodávaných prekladov, ktoré sú pre nás a našich klientov kľúčové na zabezpečenie právnej ochrany ich inovácií a vynálezov.

Mgr. Ing. Martin Žovic
Patentový zástupca

Spoločnosť Otago môžeme doporučiť.

SPIE Elektrovod, a.s. vníma spoločnosť Otago s.r.o. ako spoľahlivého partnera pri preklade odborného textu. Služby spoločnosti Otago využívame najmä na preklady anglického, nemeckého a maďarského jazyka. Oceňujeme predovšetkým ich osobný prístup, profesionalitu, rýchlosť a operatívnosť v reakcii na naše požiadavky.

Ing. Jakub Kolesár
predseda predstavenstva

Spoluprácu so spoločnosťou Otago sme si vybrali najmä pre dodávanie kvalitných prekladov so špecifickou odbornou strojárskou terminológiou, najmä z oblasti kompresorových a vákuových staníc.

Na spolupráci oceňujeme predovšetkým spoľahlivosť prekladov a promptnú komunikáciu. Služby spoločnosti Otago radi odporúčame.

Ing. Ladislav Szabó
konateľ

S Otago sa robí skvele.

V Catalyste potrebujeme preklady väčšinou tak, že včera bolo neskoro. Ľudia v Otago reagujú rýchlo, pohotovo a priateľsky, čo je vcelku unikátna kombinácia. Preklady sú po obsahovej stránke tip top, takže maximálna spokojnosť.

Lubo Tomko
CEO

Na základe našich skúseností so spoločnosťou Otago môžeme bez váhania odporučiť jej služby ďalším spoločnostiam, ktoré potrebujú špičkové prekladateľské služby.

Váš záväzok ku kvalite, profesionalite a spokojnosti klientov z vás robí ideálneho partnera.

Élodie Bouquet
Vendor & Quality Manager