• Zaujímavosti

Kórejčina ako svetový fenomén

Otago
07.12.2023
  2 min
Kórejčina a K-pop

Ako sa kórejčina stala svetovým fenoménom?

Kultúrne hnutie známe ako Hallyu, alebo kórejská vlna, a nadnárodná popularita hudby a tanca K-pop, ale aj kórejskej kozmetiky, sa stali významným fenoménom vo svete.

Za začiatok súčasného K-popu považujeme 11. apríl 1992, keď skupina Seo Taiji and Boys po prvýkrát predstavila svoju hudbu v televízii.

Hudobný priemysel v Južnej Kórei, konkrétne K-pop, sa stal populárnym po roku 2000 vďaka internetu a rozvoju sociálnych sietí. V súčasnosti už ide o 5. generáciu K-pop kapiel a doteraz ich vzniklo asi 300.

K-pop hudobná skupina

Táto juhokórejská populárna kultúra má veľký vplyv, najmä medzi mladou populáciou. Napriek kultúrnej a geografickej vzdialenosti mladí začleňujú aspekty kultúry K-pop do svojho každodenného života, vrátane hudby, tanca, K-drámy a jedla, a niektorí z nich sa dokonca snažia naučiť kórejský jazyk.

Vďaka moderným technológiám vnímajú takmer v reálnom čase, čo sa deje na ázijskom kontinente, a spájajú sa s fanúšikmi K-pop nielen v Kórei, ale aj v iných častiach sveta.

K-pop je zároveň aj vizuálny fenomén a dôležitú úlohu v ňom zohráva tanec. Tanečné zostavy a choreografie sú komplexné a zdôrazňujú hudbu, pričom tanec rozhodne prekonáva jazykové bariéry. Mladí ľudia prostredníctvom tanečných choreografií objavujú nové aspekty telesnosti. Vo voľnom čase organizujú tanečné súťaže a aktivity, a vytvárajú priestor aj pre vlastné vyjadrenie.

Kórejský jazyk ovláda viac ako 75 miliónov ľudí a je na 18. mieste v rebríčku najpoužívanejších jazykov na svete. Kórejčina do svojho jazyka prevzala aj niektoré anglické slová a frázy. Tento hybrid medzi angličtinou a kórejčinou sa nazýva „konglish“. Napríklad, keď sa v kórejčine povie 디카 („dika“), znamené to skrátené anglické slovo pre „digital camera”. Ďalším príkladom je 셀카 („selka“), čo znamená selfie.

Dlhodobá spolupráca

Hľadáte riešenie na mieru alebo organizujete tender? Kontaktujte nás.

Kontaktné informácie
  • +421 2 2102 6130
  • [javascript protected email address]

Cenová ponuka

Do 30 minút zistíte cenu a termín dodania jednoduchšej požiadavky.

         
Čo hovoria naši klienti?

S tímom spoločnosti Otago spolupracujeme od roku 2014 v oblasti prekladov európskych patentov a patentových prihlášok z oblastí farmácie, chémie, strojárenstva a elektrotechniky z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského a českého jazyka.

Oceňujeme najmä profesionálnu a rýchlu komunikáciu, spoľahlivé plnenie dohodnutých termínov dodania prekladov a vysokú mieru presnosti a kvality dodávaných prekladov, ktoré sú pre nás a našich klientov kľúčové na zabezpečenie právnej ochrany ich inovácií a vynálezov.

Mgr. Ing. Martin Žovic
Patentový zástupca

Spoločnosť Otago môžeme doporučiť.

SPIE Elektrovod, a.s. vníma spoločnosť Otago s.r.o. ako spoľahlivého partnera pri preklade odborného textu. Služby spoločnosti Otago využívame najmä na preklady anglického, nemeckého a maďarského jazyka. Oceňujeme predovšetkým ich osobný prístup, profesionalitu, rýchlosť a operatívnosť v reakcii na naše požiadavky.

Ing. Jakub Kolesár
predseda predstavenstva

Spoluprácu so spoločnosťou Otago sme si vybrali najmä pre dodávanie kvalitných prekladov so špecifickou odbornou strojárskou terminológiou, najmä z oblasti kompresorových a vákuových staníc.

Na spolupráci oceňujeme predovšetkým spoľahlivosť prekladov a promptnú komunikáciu. Služby spoločnosti Otago radi odporúčame.

Ing. Ladislav Szabó
konateľ

S Otago sa robí skvele.

V Catalyste potrebujeme preklady väčšinou tak, že včera bolo neskoro. Ľudia v Otago reagujú rýchlo, pohotovo a priateľsky, čo je vcelku unikátna kombinácia. Preklady sú po obsahovej stránke tip top, takže maximálna spokojnosť.

Lubo Tomko
CEO

Na základe našich skúseností so spoločnosťou Otago môžeme bez váhania odporučiť jej služby ďalším spoločnostiam, ktoré potrebujú špičkové prekladateľské služby.

Váš záväzok ku kvalite, profesionalite a spokojnosti klientov z vás robí ideálneho partnera.

Élodie Bouquet
Vendor & Quality Manager