• Zaujímavosti

Spoznajte Dánsko, vyspelú krajinu s bohatou históriou

Otago
18.07.2023
  4 min
Dánsko prístav a promenáda

Krásna architektúra, šťastní ľudia, námorníctvo a zaujímavé historické pamiatky. Aj týmito slovami sa dá opísať najstaršia monarchia Európy, Dánsko. Chcete sa dozvedieť, čím je zaujímavý dánsky jazyk, aké miesta sa tu oplatí navštíviť a prečo tu na mladých ľudí sypú škoricu? Prečítajte si náš článok a objavte všetky odpovede a mnoho ďalších zaujímavostí.

Základné informácie o Dánsku

Dánsko je najmenšia škandinávska krajina obklopená Baltským a Severným morom. Vládnym systémom je demokratická konštitučná monarchia, pričom hlavou štátu je kráľovná. Dánsko je členom EÚ, no platí sa tu dánskou korunou (DKK). Krajina je vyspelá a kartou tu zaplatíte úplne všade, no ak sa ju chystáte navštíviť, majte pri sebe aspoň malú hotovosť v miestnej mene.

Dánsko sa môže pochváliť moderným trhovým hospodárstvom a funkčným sociálnym systémom. Väčšina obyvateľov patrí k strednej vrstve a má prístup ku kvalitnému vzdelaniu, sociálnym službám a zdravotnej starostlivosti. Aj to je možno jedným z dôvodov, prečo patria Dáni k najšťastnejším národom na svete.

Dánsko - strecha budovy

Dánsky jazyk

Ak patríte k nadšencom cudzích jazykov a učili ste sa ich viacero, pravdepodobne budete súhlasiť, že dánsky jazyk je pre nás jeden z najťažších. Väčšine Slovákov robí problém práve výslovnosť, ktorej typickým znakom je tzv. ráz. Tento zvuk vzniká tak, že hlasivky na krátku dobu stiahnete a vzápätí uvoľníte.

Dánčina je úradným jazykom v Dánsku, Grónsku a na Faerských ostrovoch. Na celom svete ňou rozpráva približne 6 miliónov ľudí. Zaujímavosťou je, že Dáni nepoužívajú slovo „prosím“ a dánsky jazyk má až deväť samohlások: a, e, i, o, u, y, æ, ø, å.

Zem vikingov

Jedno z najznámejších období dánskej histórie bolo obdobie Vikingov, ktoré sa začalo okolo roku 793 n. l. Vikingovia podnikali mnoho ciest a boli zručnými námorníkmi. Vďaka tomu sa dostali až do Grónska a Severnej Ameriky. Okrem plienenia a krádeží sa zaoberali aj obchodom s kožušinami, šperkami a drahými kovmi. Toto obdobie trvalo približne 250 rokov, kým ho postupne nenahradila éra kresťanstva.

Zaujímavosti o Dánsku

Ak by sme mali vymenovať všetky zaujímavosti, ktoré sa spájajú s touto jedinečnou krajinou, zoznam by bol skutočne dlhý. Preto sme vybrali iba niekoľko z nich.

Dánsko - pontón s reštauráciou

Dánsko je druhou najšťastnejšou krajinou na svete

Škandinávske krajiny sa už niekoľko rokov umiestňujú v prieskumoch zameraných na meranie šťastia obyvateľov na prvých priečkach. Dánsko je momentálne druhé v poradí a predbehlo ho iba Fínsko. Ak ste už niekedy tieto krajiny navštívili, určite ste si všimli, že ľudia sú tu pokojní, zhovorčiví a usmievaví.

Dánsko je liberálny raj

Škandinávia je považovaná za najliberálnejší región na svete. Dáni sa neboja povedať svoj názor a v diskusiách sú otvorení a tolerantní voči názorom ostatných.

Najvyšší vrch Dánska má iba 170,87 m

Pravdepodobne nespoznáte Dána, ktorý by nevlastnil bicykel. V hlavnom meste Kodani ich nájdete na každom kroku. Pravdepodobne je to tým, že sa v krajine nenachádzajú takmer žiadne kopce, takže bicyklovanie je tu skutočne jednoduché. Møllehøj [ˈmøləˌhʌjˀ] je najvyšší vrch v Dánsku s výškou 171,33 m.

Jedna z najorganizovanejších krajín

Aj keď sú Dáni veľmi slobodní, poctivo rešpektujú všetky pravidlá. Krajina je skvele zorganizovaná, čo si môžete všimnúť najmä v doprave. Dáni napríklad nikdy neprejdú cez prechod na červenú, aj keď je cesta úplne prázdna.

Ak je niekto slobodný vo veku 25 rokov, posypú ho škoricou

Ide o jedinečný zvyk, s ktorým sa pravdepodobne v inej krajine nestretnete. Keď Dáni oslavujú 25 rokov a sú stále slobodní, kamaráti ich posypú práškovou škoricou.

Na oslave narodenín nesmie chýbať vlajka Dánska

Keď Dáni oslavujú narodeniny, súčasťou výzdoby sú vždy vlajky. Môžete si to všimnúť napríklad v reštaurácii, keď príde rodina na narodeninovú večeru alebo obed.

Čo vidieť v Dánsku?

V Dánsku sa nachádza niekoľko významných pamiatok, autentických miest a nádherných pláží. Ak tu plánujete stráviť dlhší čas, odporúčame vám navštíviť niektorý z menších ostrovov, napríklad Ærø alebo Femø.

Kodaň, Dánsko

Kodaň, mesto veží

Hlavné mesto Kodaň ponúka množstvo atrakcií a krásnych pamiatok. Ak ho navštívite v lete, vezmite si so sebou aj plavky. Mesto totiž obklopuje čisté Baltické more a nachádza sa tu veľa miest so skvelým prístupom do vody. V Kodani a v podstate aj v celom Dánsku sa dostanete všade na bicykli. Treba si však dávať pozor, pretože cesty sú tu plné rýchlych cyklistov a ak nie ste na takúto premávku zvyknutí, radšej si dajte prilbu. Medzi najzaujímavejšie miesta a pamiatky Kodane patrí:

  • socha malej morskej víly,
  • zábavný park Tivoli,
  • kráľovské záhrady Rosenborg,
  • slobodné mesto Christiania,
  • obranná pevnosť Kastellet,
  • prístav Nyhavn.
Hrad Kronborg v Helsingør

Hrad Kronborg v Helsingør

Nádherný hrad Kronborg na severe Dánska je známy tým, že ide o dejisko slávneho Shakespearovho diela Hamlet. Táto impozantná stavba z roku 1640 je zapísaná v zozname UNESCO. V Helsingøre sa okrem hradu nachádzajú aj krásne pláže, útulné uličky so starými budovami a malé námestie vyžarujúce pokojnú atmosféru.

Múzeum Hans Christian Andersen

Múzeum Hansa Christiana Andersena v Odense

Jednou z mnohých vecí, na ktoré sú Dáni hrdí, sú rozprávky a príbehy Hansa Christiana Andersena. Preklady jeho kníh sú dostupné až v 120 jazykoch a jeho rozprávky poznajú deti po celom svete. Odense je rodiskom tohto známeho spisovateľa, a preto sa tu nachádza aj múzeum venované jeho životu a dielu.

Dlhodobá spolupráca

Hľadáte riešenie na mieru alebo organizujete tender? Kontaktujte nás.

Kontaktné informácie
  • +421 2 2102 6130
  • [javascript protected email address]

Cenová ponuka

Do 30 minút zistíte cenu a termín dodania jednoduchšej požiadavky.

         
Čo hovoria naši klienti?

S tímom spoločnosti Otago spolupracujeme od roku 2014 v oblasti prekladov európskych patentov a patentových prihlášok z oblastí farmácie, chémie, strojárenstva a elektrotechniky z anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka do slovenského a českého jazyka.

Oceňujeme najmä profesionálnu a rýchlu komunikáciu, spoľahlivé plnenie dohodnutých termínov dodania prekladov a vysokú mieru presnosti a kvality dodávaných prekladov, ktoré sú pre nás a našich klientov kľúčové na zabezpečenie právnej ochrany ich inovácií a vynálezov.

Mgr. Ing. Martin Žovic
Patentový zástupca

Spoločnosť Otago môžeme doporučiť.

SPIE Elektrovod, a.s. vníma spoločnosť Otago s.r.o. ako spoľahlivého partnera pri preklade odborného textu. Služby spoločnosti Otago využívame najmä na preklady anglického, nemeckého a maďarského jazyka. Oceňujeme predovšetkým ich osobný prístup, profesionalitu, rýchlosť a operatívnosť v reakcii na naše požiadavky.

Ing. Jakub Kolesár
predseda predstavenstva

Spoluprácu so spoločnosťou Otago sme si vybrali najmä pre dodávanie kvalitných prekladov so špecifickou odbornou strojárskou terminológiou, najmä z oblasti kompresorových a vákuových staníc.

Na spolupráci oceňujeme predovšetkým spoľahlivosť prekladov a promptnú komunikáciu. Služby spoločnosti Otago radi odporúčame.

Ing. Ladislav Szabó
konateľ

S Otago sa robí skvele.

V Catalyste potrebujeme preklady väčšinou tak, že včera bolo neskoro. Ľudia v Otago reagujú rýchlo, pohotovo a priateľsky, čo je vcelku unikátna kombinácia. Preklady sú po obsahovej stránke tip top, takže maximálna spokojnosť.

Lubo Tomko
CEO

Na základe našich skúseností so spoločnosťou Otago môžeme bez váhania odporučiť jej služby ďalším spoločnostiam, ktoré potrebujú špičkové prekladateľské služby.

Váš záväzok ku kvalite, profesionalite a spokojnosti klientov z vás robí ideálneho partnera.

Élodie Bouquet
Vendor & Quality Manager